Zasady realizacji programów rynku pracy w 2023 roku.
Główne zadania naszego Urzędu skupiać się będą na pomocy pracodawcom w znalezieniu pracowników, a osobom bezrobotnym i poszukującym pracy w znalezieniu pracy.Priorytetem natomiast będzie aktywizacja zawodowa osób długotrwale bezrobotnych, w tym powyżej 50 roku życia, osób z niepełnosprawnością i rodziców powracających na rynek pracy, w szczególności dzieci do lat 6, którzy napotykają największe trudności z wejściem lub powrotem na rynek pracy.
Zachęcamy do składania wniosków w wersji elektronicznej, opatrzonych podpisem elektronicznym lub składanych przy użyciu profilu zaufanego.
Uwagi ogólne:
- Informacje o naborze wniosków lub jego wstrzymaniu zamieszczamy na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni (PUP) w poszczególnych zakładkach dotyczących form aktywizacji, a szczegółowe sposoby ich realizacji zawieramy w regulaminach.
- Zaplanowane rodzaje wsparcia będą aktualizowane w miarę pozyskiwania nowych źródeł finansowania i uruchamiania dodatkowych projektów i programów.
- Wnioski na poszczególne formy wsparcia przyjmujemy w trybie ciągłym do wyczerpania środków z wyjątkiem wniosków:
- o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, które przyjmowane będą od 24.02.2023 r. od godz. 08:00,
- o refundację kosztów doposażenia lub wyposażenia miejsca pracy, których nabór rozpocznie się 24.02.2023 od godz. 08:00,
- na działania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS),których nabór prowadzony będzie od 07.02.2023 od godz. 08:00 do 08.02.2023 do godz. 15:00.
- Zasady realizacji programów mogą ulec zmianie w przypadku zmiany przepisów lub pozyskania przez PUP dodatkowych środków na zadania w 2023 roku.
- Biorąc pod uwagę zainteresowanie mieszkańców Gdyni i Sopotu oraz lokalnych firm, poszczególnymi usługami i formami wsparcia, na 2023 r. zaplanowano do realizacji:
- pośrednictwo pracy
- poradnictwo zawodowe;
- szkolenia;
- bony szkoleniowe;
- staże;
- prace interwencyjne;
- bon na zasiedlenie;
- prace społecznie użyteczne;
- dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej;
- doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy;
- roboty publiczne;
- Krajowy Fundusz Szkoleniowy.
1. Pośrednictwo pracy
Pomagamy osobom szukającym pracy znaleźć dopasowane do ich oczekiwań zatrudnienie. Informujemy o aktualnych ofertach pracy oraz o możliwościach skorzystania z dodatkowej pomocy oferowanej przez Urząd lub inne instytucje.W 2023 r. planujemy organizację spotkań z pracodawcami w ramach giełd i targów pracy.
Pracodawcom oferujemy profesjonalną pomoc w rekrutacji i selekcji pracowników. Przyjmujemy oferty pracy i upubliczniamy je zgodnie z oczekiwaniami pracodawców. Dobieramy odpowiednich kandydatów oraz pomagamy wybrać tego najlepszego.
Wspieramy pracodawców w procesach pracowniczych zwolnień indywidualnych i grupowych. Pomagamy zaopiekować się zwalnianymi pracownikami w tak trudnym dla nich momencie oraz dbamy o zachowanie dobrego wizerunku firmy
2. Poradnictwo zawodowe
Osobom, które zastanawiają się nad swoim rozwojem zawodowym, pomagamy określić posiadane kompetencje i predyspozycje, zaplanować ścieżkę kariery zawodowej, wybrać lub zmienić zawód. Informujemy w jaki sposób najskuteczniej uzupełnić kwalifikacje oraz przygotować profesjonalne dokumenty aplikacyjne.Doradcy zawodowi, poza pomocą indywidualną, prowadzą warsztaty grupowe m.in. z zakresu:
- pisania CV,
- przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej,
- pisania wniosku o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
- wykorzystywania sieci społecznościowych w poszukiwaniu pracy,
- zwiększenia motywacji i kompetencji zawodowych kobiet pragnących wrócić na rynek pracy po urodzeniu dziecka.
3. Szkolenia
Dynamiczny rozwój technologii, procesów i narzędzi pracy spowodował zmiany wymagań stawianych kandydatom do pracy. Szkolenia służą dostosowaniu kwalifikacji kandydatów do rzeczywistych potrzeb pracodawców. Umożliwiamy osobom bezrobotnym korzystanie z najbardziej efektywnej formy podwyższania kwalifikacji tzn. szkoleń indywidualnych.Szkolenia mogą być również organizowane w systemie on-line.
Do wniosku o szkolenie indywidualne, wymagane jest dołączenie zobowiązania pracodawcy do przyjęcia do pracy osoby przeszkolonej, w okresie do 4 tygodni od zakończenia szkolenia lub uzyskania kwalifikacji, na min. 3 miesiące, na co najmniej ½ etatu lub biznesplanu wskazującego na zamiar rozpoczęcia działalności po zakończeniu szkolenia.
Szkolenia indywidualne mogą być finansowanie do kwoty nie przekraczającej 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.
Szkolenia grupowe wynikać będą z bieżących potrzeb rynku pracy, a informacja o nich dostępna jest w planie szkoleń zamieszczonym w zakładce szkolenia.
Finansowanie kosztów egzaminu lub licencji do wysokości 100%, a kosztów studiów podyplomowych do wysokości 300 % przeciętnego wynagrodzenia realizujemy na zasadach przewidzianych dla szkoleń indywidualnych.
Informacja o aktualnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia dostępna jest na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni w zakładce Rynek pracy/Stawki, kwoty, wskaźniki.
4. Bony szkoleniowe
W ramach bonu szkoleniowego finansujemy koszty: nawet kilku szkoleń, przejazdu, zakwaterowania czy niezbędnych badań lekarskich. Przewidziane są tylko dla osób do 30 roku życia, posiadających gwarancję zatrudnienia po ukończonym szkoleniu. Pracodawca zobowiązany jest do przyjęcia do pracy osoby przeszkolonej w okresie 4 tygodni od zakończenia szkolenia lub uzyskania kwalifikacji, na okres min. 3 miesięcy, na co najmniej ½ etatu.Z bonu mogą skorzystać także planujący rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Łączna wysokość finansowania nie może przekroczyć 100% wysokości przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu przyznania bonu szkoleniowego.
5. Staże
Celem stażu jest praktyczne przygotowanie osoby bezrobotnej, głównie niemającej doświadczenia, do wykonywania pracy w rzeczywistych warunkach firmy bez nawiązywania z pracodawcą stosunku pracy.Staże organizowane są na okres do 6 miesięcy. Rozpoczęcie stażu możliwe jest pod warunkiem zawarcia umowy pomiędzy PUP i organizatorem stażu.
Pracodawca ubiegający się o realizację stażu powinien gwarantować przyjęcie do pracy stażysty na okres min. 3 miesięcy, na co najmniej ½ etatu, bezpośrednio po zakończeniu stażu.
6. Prace interwencyjne
Wsparcie dla firm, polegające na refundacji pracodawcy lub przedsiębiorcy części kosztów zatrudnienia skierowanej przez PUP osoby bezrobotnej, na podstawie podpisanej z PUP umowy.Pracodawca zatrudnia skierowaną osobę bezrobotną na pełen etat.
Refundacja wynosi ok. 1500 zł/m-c i może być dokonywana przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
7. Bon na zasiedlenie
Forma wsparcia skierowana do osób, które podejmują, poza miejscem dotychczasowego zamieszkania, zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub rozpoczynają działalność gospodarczą, jeżeli:- wynagrodzenie lub przychód wynosić będzie co najmniej minimalne wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz osoby te podlegać będą z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym,
- odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której osoba zamieszka w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie,
- okres zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalność wynosić będzie co najmniej 6 miesięcy.
Informacja o aktualnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia dostępna jest na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni w zakładce Rynek pracy/Stawki, kwoty, wskaźniki.
8. Prace społecznie użyteczne
Organizowane są przez gminę, a wykonywane w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej lub organizacjach, instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub działalnością na rzecz społeczności lokalnej.Odbywać się mogą w wymiarze do 10 godzin tygodniowo.
Uczestnikami mogą być osoby bezrobotne nieposiadające prawa do zasiłku, korzystające jednocześnie ze świadczeń pomocy społecznej, które za wykonaną pracę otrzymają miesięcznie do 380 zł.
9. Dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej
Forma wsparcia skierowana do osób planujących rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej, o profilu związanym z posiadanymi kwalifikacjami.W ramach działania:
- wypłacamy dotację,
- gwarantujemy możliwość skorzystania z konsultacji z doradcą zawodowym,
- organizujemy warsztaty przygotowujące do złożenia wniosku o dotację.
Informacja o aktualnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia dostępna jest na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni w zakładce Rynek pracy/Stawki, kwoty, wskaźniki.
10. Doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy
To forma wsparcia dla firm planujących zatrudnienie nowego pracownika, któremu trzeba wyposażyć lub doposażyć stanowisko pracy.O refundację mogą ubiegać się przedsiębiorcy prowadzący działalność min. 6 miesięcy, mający siedzibę lub przewidujący miejsce pracy dla skierowanego bezrobotnego w Gdyni lub Sopocie.
Na doposażone stanowisko pracy kierowane będą osoby, które spełniają kryteria dostępu określone w realizowanych projektach.
Maksymalna wysokość refundacji wynosi do 600% przeciętnego wynagrodzenia.
Informacja o aktualnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia dostępna jest na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni w zakładce Rynek pracy/Stawki, kwoty, wskaźniki.
11. Roboty publiczne
To zatrudnienie bezrobotnego w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy przy wykonywaniu prac organizowanych przez powiaty, gminy, organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się problematyką ochrony środowiska, kultury, oświaty, kultury fizycznej i turystyki, opieki zdrowotnej, bezrobocia oraz pomocy społecznej, a także spółki wodne i ich związki, jeżeli prace te są finansowane lub dofinansowane ze środków samorządu terytorialnego, budżetu państwa, funduszy celowych, organizacji pozarządowych, spółek wodnych i ich związków;Wsparcie dla organizatora robót publicznych obejmuje zwrot części kosztów zatrudnienia skierowanej przez PUP osoby bezrobotnej.
12. Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) - wsparcie dla pracowników i pracodawców
Środki Funduszu przeznaczone są na finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.Priorytety wydatkowania środków KFS na 2023 r. ustalone przez właściwego ministra ds. pracy:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego dla nowozatrudnionych osób (lub osób, którym zmieniono zakres obowiązków) powyżej 50 roku życia.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
W ramach KFS możliwe jest sfinansowanie:
- do 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
- do 100% kosztów kształcenia ustawicznego – jeśli wnioskodawca jest mikroprzedsiębiorcą, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Informacja o aktualnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia dostępna jest na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni w zakładce Rynek pracy/Stawki, kwoty, wskaźniki.
Uwaga ! W przypadku zainteresowania pracodawców lub osób bezrobotnych realizacją niewymienionej w Zasadach formy wsparcia, możliwe jest podjęcie decyzji o jej uruchomieniu, pod warunkiem posiadania środków.