Tegoroczne Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości przeszły do historii, więc przeżyjmy je jeszcze raz – okiem uczestnika ☺> Link <
Gdzie szukać zatrudnienia, jeśli nie na targach pracy? A jeżeli zaczynają się po południu i blisko domu, to okazja szczególna, aby znaleźć ofertę najlepszą dla siebie i rozpocząć nowy etap zawodowej kariery. W środę, 27 lutego, w Przystani Chylońska 237 na Cisowej podczas II Dzielnicowych Targów Pracy swoje oferty zaprezentowało ponad 20 pracodawców, a zainteresowani nimi mieszkańcy tłumnie wypełnili przestrzeń centrum sąsiedzkiego. Wiele osób wracało do domów z mnóstwem ofert z pierwszej ręki, bo od pracodawców. Targi zorganizowały Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni i Laboratorium Innowacji Społecznych.
- Dzielnicowe Targi Pracy w Przystani Chylońska 237 na Cisowej to drugie z kolei wydarzenie zorganizowane z myślą o osobach poszukujących zatrudnienia i pracodawcach działających lokalnie, w najbliższym sąsiedztwie – wyjaśnia Beata Prusak z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. – To daje możliwość podjęcia pracy blisko domu, co dla wielu mieszkańców może być najważniejszym argumentem. Pierwsze Dzielnicowe Targi Pracy odbyły się na Oksywiu, pod koniec listopada ubiegłego roku. Zaskoczyła nas wtedy liczba osób odwiedzjących spotkanie z pracodawcami, ale frekwencja na Cisowej przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. To czytelny znak, że popołudniowe godziny i lokalny charakter targów pracy są oczekiwane przez gdynian borykających się z problemem bezrobocia.
20 pracodawców oferowało zatrudnienie m.in. w branży przemysłowej - prym wiodły tu firmy stoczniowe, obecne były służby mundurowe, firmy usługowe, handlowe i logistyczne. Po raz pierwszy swoje propozycje przygotowało PKP PLK S.A. Oferta pracy na kolei to zdaniem przedstawicieli tej firmy stabilizacja, możliwość podnoszenia kwalifikacji, bogaty pakiet socjalny dla pracowników.
Optymizmu nie kryli przedstawiciele ZUS w Gdyni. Po targach na dzielnicowych targach na Oksywiu przyjęli do pracy dwie osoby, teraz liczą nawet na sześć zakończonych sukcesem rekrutacji.
Poszukujący ofert mogli natknąć się na propozycję zatrudnienia jako… „tajemniczy klient". Właśnie z taką propozycją targi pracy opuszczała pani Dagmara. – Znalazłam ją na stanowisku Młodzieżowego Centrum Kariery, już jutro będę się kontaktowała z pracodawcą, a ciekawość zadań „tajemniczego klienta" wręcz mnie zżera. Nie wiem czy dziś w nocy zmrużę oko – mówiła zaintrygowana.
Wśród oferujących pracę w branży hotelarsko – gastronomicznej była Gdyńska Rada Turystyczna. – Działamy w Gdyni już od dwóch lat, skupiamy około 50 przedsiębiorców z branży hotelarskiej, gastronomicznej i turystycznej – mówi Katarzyna Mysiak z Referatu Promocji Urzędu Miasta Gdyni. - Przed najbliższym sezonem letnim w ofercie wielu z nich znajdzie się bogata lista miejsc pracy, nie tylko sezonowej. Na targach chcemy zaprezentować mieszkańcom Gdyni szeroką możliwość podjęcia zatrudnienia w sektorze turystycznym. Mamy dziś ofertę zatrudnienia na statku wycieczkowym, w kilku hotelach i restauracjach, a nawet w punkcie informacji turystycznej.
- Spotkanie przedsiębiorców z pracodawcami w Przystani Chylońska 237 na Cisowej trwało blisko dwie godziny – informuje Agnieszka Ruskowiak z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni. - Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem, przed godziną 15.30, w Centrum Sąsiedzkim zrobiło się tłoczno. Bardzo cieszy nas fakt, że swoje oferty przygotowało aż 20 pracodawców, ale najważniejsze, że mieszkańcy tak licznie odwiedzili nasze wydarzenie. Widać było, że atmosfera targów jest bardzo pozytywna. Czuć było lokalność;, co najmniej kilka firm ma swoje siedziby w tej części miasta lub w najbliższym sąsiedztwie. Targi w takiej właśnie, lokalnej formule, będziemy kontynuować jesienią.
Tradycyjnie, podczas targów można było spotkać się doradcą zawodowym z PUP w Gdyni. – Takie spotkanie może pomóc w napisaniu dobrego CV. Doradca podpowiada też, jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej – mówi Agnieszka Ruskowiak. - Poza takim poradnictwem, szczególnie dla osób długotrwale bezrobotnych, możemy na spotkaniu zaproponować określony staż zawodowy. Wszystkie oferowane przez PUP w Gdyni staże są płatne, a podjęcie takiej formy aktywizacji zawodowej, może przełamać osobiste bariery. Ukończenie stażu to najprostsza droga do powrotu na rynek pracy.
Targi i Giełdy Pracy
- Załączniki
- Targi Pracy i Edukacji Gdynia 2018 (pdf, 856 KB)
- I Dzielnicowe Targi Pracy (pdf, 348 KB)
- Opinie wystawców - Targi Pracy Edukacji i Przedsiębiorczości 2017 (pdf, 227 KB)
- Targi Pracy 2017 (pdf, 174 KB)
- Targi Pracy 2016 (pdf, 249 KB)
- Targi Pracy 2015 (pdf, 221 KB)
- Targi Pracy 2014 (pdf, 310 KB)
- Targi Pracy - maj 2013 (pdf, 220 KB)
- Targi Pracy 2011 (pdf, 169 KB)
- Targi Pracy - jesień 2010 (pdf, 311 KB)
- Targi Pracy - maj 2010 (pdf, 371 KB)
- Targi Pracy - jesień 2009 (pdf, 165 KB)
- Targi Pracy - czerwiec 2009 (pdf, 187 KB)
- Targi Pracy - jesień 2008 (pdf, 178 KB)