Wydawca treści

Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy w związku z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej

Szczegółowe informacje można uzyskać:
 
Imię i nazwisko Stanowisko Telefon Adres e-mail
Aleksandra Łutek Specjalista ds. programów (58) 776 12 25 dotacje@pupgdynia.pl
Anna
Socha-Pasiecznik
Specjalista ds. programów (58) 776 12 25 dotacje@pupgdynia.pl
Anna Baranowska Specjalista ds. programów (58) 776 12 51 dotacje@pupgdynia.pl
Greta Kwiatkowska Specjalista ds. programów (58) 776 12 51 dotacje@pupgdynia.pl
 
Szanowni Państwo,

w związku z zaangażowaniem wszystkich posiadanych środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla miasta SOPOT informujemy o wstrzymaniu od 20.05.2024 r. naboru wniosków o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy w związku z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej.


Wnioski można składać:
  • osobiście – w siedzibie PUP Gdynia ul. Kołłątaja 8 pok. 101 bądź w punkcie obsługi mieszkańców Sopotu Al. Niepodległości 749 (Budynek Centrum Wsparcia Ukrainy, parter),
  • pocztą tradycyjną na adres siedziby Urzędu tj. Gdynia 81-332 ul. Kołłątaja 8,
  • przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej - ePUAP po elektronicznym podpisaniu wniosku i załączników przez odpowiednie osoby. Dokumenty należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym za pomocą podpisywarki na platformie gov.pl
  • za pośrednictwem portalu SOW System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON
Szczegółowe informację dostępne są u naszych specjalistów pod numerami tel.:
(58) 776 12 25, 776 12 51.

Wraz z wnioskiem należy złożyć Załącznik nr 1 "Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis" oraz dokumenty wskazane we wniosku.
Wsparcie przeznaczone jest dla pracodawców, którzy przez okres co najmniej 36 miesięcy deklarują chęć zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, zameldowanej w SOPOCIE, zarejestrowanej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni jako bezrobotny lub poszukujący pracy niepozostającej w zatrudnieniu.

Refundacja obejmuje:
  • udokumentowane koszty zakupu lub wytworzenia wyposażenia stanowiska pracy, na którym będzie wykonywać pracę osoba niepełnosprawna,
  • kwotę niepodlegającego odliczeniu – związanych z przedmiotami opodatkowania określonymi w ww.: podatku od towaru i usług, podatku akcyzowego.

Pracodawca składa wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni, który zawiera m.in.:
  • wnioskowaną kwotę do refundacji,
  • formę zabezpieczenia (poręczenie, weksel z poręczeniem  wekslowym (awal), gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach, blokada rachunku bankowego lub akt  notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika),
  • analizę finansową wnioskodawcy,
  • nazwę tworzonego stanowiska pracy,
  • wymagane kwalifikacje pracownika niepełnosprawnego,
  • rodzaj i stopień niepełnosprawności osoby, która będzie zatrudniona na wyposażonym stanowisku pracy,
  • wyszczególnienie wnioskowanego wyposażenia stanowiska pracy oraz  jego kosztu.

Rozpatrzenie wniosku następuje w terminie 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku, po wcześniejszym sprawdzeniu pod względem rachunkowym oraz formalnym.

Decyzję o pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu wniosku podejmuje Komisja ds. opiniowania i rozpatrywania wniosków powołana przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni w drodze negocjacji, w których uczestniczy Pracodawca. Komisja przy ocenie wniosku bierze pod uwagę między innymi następujące kryteria:
  • wysokość posiadanych środków PFRON przeznaczonych na ten cel w danym roku,
  • potrzeby lokalnego rynku pracy (preferowani Pracodawcy z powiatu Gdynia i Sopot),
  • liczbę osób niepełnosprawnych, zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotne albo poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu, o kwalifikacjach niezbędnych pracodawcom,
  • rodzaj i stopień niepełnosprawności osób przewidzianych do zatrudnienia,
  • okres oraz doświadczenie pracodawcy w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych,
  • koszty wyposażenia stanowiska pracy,
  • proponowaną formę zabezpieczenia,
  • wkład własny pracodawcy (rzeczowy, finansowy).

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku sporządzany jest protokół z negocjacji, określający wysokość przyznanych środków, jak i wyszczególniający elementy wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej – protokół jest podstawą do zawarcia umowy. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku  sporządza się uzasadnienie.

W terminie 14 dni od zakończenia negocjacji zawierana jest umowa z pracodawcą, w której określa się szczegółowe warunki dotyczące m.in. terminu poniesienia kosztów na wyposażenie stanowiska pracy, zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, sposobu rozliczenia i wypłaty refundacji.

Refundację przekazuje się na rachunek bankowy pracodawcy po przedstawieniu:
  • kopii umowy o pracę zawartej z osobą niepełnosprawną zatrudnioną na refundowanym stanowisku,
  • orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność tej osoby,
  • zestawienia poniesionych kosztów podlegających refundacji,
  • kopii dowodów ich poniesienia w terminie 7 dni od daty poniesienia ostatniego z tych kosztów,
  • oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy wydanej na wniosek Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni, odpowiednio o przystosowaniu do potrzeb wynikających z niepełnosprawności osoby zatrudnionej na wyposażonym stanowisku pracy lub o spełnieniu warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na tym stanowisku.

Zakup wyposażenia objętego refundacją dokumentuje się fakturą, rachunkiem lub dowodem zapłaty. Wytworzenie wyposażenia objętego refundacją dokumentuje się, przedstawiając ocenę techniczną rzeczoznawcy wraz z dokonaną przez niego wyceną. Cenę nabycia i koszt wytworzenia wyposażenia ustala się i dokumentuje zgodnie z przepisami o rachunkowości. Koszt oceny i wyceny rzeczoznawcy finansuje pracodawca.

Uwaga!
Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej dotyczy kosztów poniesionych po dacie zawarcia umowy.

Uwaga!
Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej stanowi pomoc de minimis, dlatego też do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o pomocy de minimis otrzymanej w okresie obejmującym bieżący rok podatkowy i poprzedzające go dwa lata podatkowe oraz informację o innej pomocy dotyczącej tych samych kosztów kwalifikowanych (o ile pracodawca taką pomoc uzyskał).


Podstawa prawna:
  • art. 26e Ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100 z późn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 11 marca 2011 r. w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej (Dz. U. z 2022 poz. 1276)


Do prawidłowego wypełniania formularzy PDF należy używać programu Adobe Acrobat Reader

Załączniki

Wniosek o przyznanie refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
Wniosek o przyznanie refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej.pdf 154 KB
Załącznik nr 1 - Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Załącznik nr 1 - Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf 3371 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji