Finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w ramach KFS

Print Drukuj
Szanowni Państwo,
informujemy, że 07.02.2023 od godziny 8.00 do 08.02.2023 r. do godziny 15.00 przyjmujemy wnioski o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach KFS, które wpisują się w następujące priorytety:
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców;
  2. wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy;
  3. wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodów deficytowych: Gdynia, Sopot, województwo pomorskie;
  4. wsparcie kształcenia ustawicznego dla nowozatrudnionych osób (lub osób, którym zmieniono zakres obowiązków) powyżej 50 roku życia;
  5. wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych;
  6. wsparcie kształcenia ustawicznego osób poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.

Wysokość posiadanych środków: 2.033.700,00 zł.


Wnioski wraz z załącznikami wymienionymi we wniosku, można składać:
  • osobiście - wrzucając do skrzynki podawczej lub przy stanowisku nr 30 (parter),
  • pocztą tradycyjną (decyduje data wpływu do Urzędu),
  • drogą elektroniczną www.praca.gov.pl (wraz z podpisem elektronicznym) - pismo do urzędu: PSZ-PU, dołączając do niego wniosek wraz z wymaganymi załącznikami.
  • przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej - ePUAP po elektronicznym podpisaniu wniosku i załączników przez odpowiednie osoby. Dokumenty należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym za pomocą podpisywarki na platformie gov.pl
Dokumenty podpisane elektronicznie muszą umożliwiać weryfikację podpisu.
 
Pracodawca składa jeden wniosek obejmujący jedną lub więcej form kształcenia.
Aby ubiegać się o dofinansowanie należy złożyć wniosek wraz z załącznikiem nr 1 „Uzasadnienie wniosku podstawa KFS 2023" osobnym dla każdej formy kształcenia.
W przypadku, gdy we wskazanej formie kształcenia będzie brał udział więcej niż 1 uczestnik, należy dołączyć załącznik nr 1 „c.d. uzasadnienie wniosku (…)" dla każdego uczestnika osobno.
Ponadto do wniosku należy dołączyć wszystkie pozostałe załączniki i dokumenty wymienione we wniosku.

Wniosek nie będzie podlegał rozpatrzeniu jeżeli zostanie złożony:
  • poza ogłoszonym terminem,
    lub
  • bez:
    • załączników nr 2, 3, 4 wskazanych we wniosku,
    • kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności - w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
    • wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.

UWAGA:
  1. Dofinansowaniem objęte będą wnioski do wysokości środków będących w dyspozycji Urzędu, zaczynając od wniosków, które uzyskały najwyższą liczbę punktów. 
  2. Wnioski oceniane będą na podstawie poniższych kryteriów:
    1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok,
    2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy.
      Za zgodne z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy Urząd uzna kompetencje nabywane w zawodach deficytowych lub równoważnych, wykazanych w Barometrze Zawodów na dany rok: Gdynia, Sopot, województwo pomorskie;
    3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku.
      Za porównywalny uznany zostanie koszt niższy lub równy średniej cenie rynkowej usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania.
      Średnia cena rynkowa ustalana będzie w oparciu o ceny osobogodziny, na podstawie średniej arytmetycznej kosztów realizacji danej formy kształcenia ustawicznego. Przy czym Urząd przy wyliczaniu średniej ceny rynkowej weźmie pod uwagę ofertę cenową wybranego realizatora oraz dwóch pozostałych potencjalnych realizatorów zaplanowanego kształcenia. W przypadku gdy rozeznanie to budzi wątpliwość, Urząd dokona rozeznania cen we własnym zakresie.
      W sytuacji, gdy wskazany przez Wnioskodawcę realizator kształcenia ustawicznego jest monopolistą i nie ma możliwości ustalenia średniej ceny rynkowej, dotyczącej kształcenia w danym zakresie, wskazane we wniosku koszty uznane zostaną za  porównywalne ze średnią ceną rynkową,
    4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego.
      Urząd uwzględni podczas oceny certyfikaty jakości jeżeli Wnioskodawca: dołączy do wniosku kopię takiego dokumentu, potwierdzoną za zgodność z oryginałem, lub wskaże we wniosku, gdzie w formie elektronicznej publikowana jest informacja o tym, że dany realizator kształcenia ustawicznego posiada wskazany przez Wnioskodawcę certyfikat jakości,
    5. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego (w przypadku kursów),
    6. plan dotyczący dalszego zatrudniania/prowadzenia działalności osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym, finansowanym ze środków KFS.
      Urząd oceni pozytywnie to kryterium, jeżelipracodawca planuje dalsze zatrudnienie/prowadzenie działalności, powyżej jednego roku od dnia ukończenia kształcenia ustawicznego, objętego dofinansowaniem ze środków KFS,
    7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku.
  3. W przypadku braku możliwości wyłonienia wniosków do dofinasowania w ramach posiadanej puli środków z powodu uzyskania takiej samej liczby punktów, z wnioskodawcami prowadzone będą negocjacje w zakresie obniżenia liczby osób kierowanych na kształcenie lub/i wysokości dofinansowania.
    Pozostałe wnioski rozpatrzone pozytywnie zostaną wpisane na listę wniosków rezerwowych i będą objęte dofinansowaniem pod warunkiem uwolnienia wcześniej zaangażowanych środków. Wybór wniosków do dofinansowania z listy rezerwowej odbywać się będzie zgodnie z Regulaminem.
  4. Wniosek i załącznik nr 1, 2 i 3  podpisuje Wnioskodawca, załącznik nr 4 podpisuje reprezentant realizatora usługi kształcenia ustawicznego. Powyższa zasada obowiązuje również przy wnioskach składanych droga elektroniczną.
Informacje o publikacji dokumentu