Pracodawco - ważne informacje - E-akta.

Print Drukuj

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy ułatwiające przechowywanie akt pracowniczych oraz obniżające koszty związane z ich archiwizowaniem. Pracodawcy mogą wybierać między formą papierową a elektroniczną dokumentacji. Pracowników zatrudnionych po 2018 r. należy przechowywać przez 10 lat, a okres ten można skrócić z 50 do 10 lat dla pracowników zatrudnionych w latach 1999-2018.

W celu skrócenia okresu przechowywania należy złożyć oświadczenie do ZUS (ZUS OSW) oraz przekaże raport informacyjny (ZUS RIA) za każdego pracownika. Oświadczenie można złożyć w dowolnym terminie, a jego wycofanie możliwe jest przed złożeniem pierwszego raportu. Wycofanie oświadczenia skutkuje powrotem do 50-letniego okresu przechowywania.

Ważne jest, że po złożeniu oświadczenia i przynajmniej jednego raportu nie można go już wycofać, co obliguje do składania raportów za wszystkich zatrudnionych z lat 1999-2018. Szczegóły można znaleźć na stronach ZUS oraz e-akta.

Informacje o wybranych załącznikach

  • E-akta - ulotka.pdf:

    Załącznik dotyczy e-akt, które są nowoczesnym rozwiązaniem w zarządzaniu dokumentacją. Kluczową informacją jest to, że e-akta pozwalają na łatwiejszy dostęp do informacji oraz zwiększają efektywność w obiegu dokumentów.

Pełne treści załączników znajdziesz w artykule.

E-akta Elektronizacja akt pracowniczych

Od 1-go stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy, które ułatwiają przechowywanie akt pracowniczych dotyczących pracowników i zleceniobiorców i obniżają koszty związane z ich przechowywaniem.

Przedsiębiorco teraz to Ty decydujesz, czy będziesz przechowywać i archiwizować dokumentację pracowniczą w formie papierowej czy elektronicznej. Dokumenty pracowników, których zatrudnisz po 2018 r., będziesz przechowywać tylko przez 10 lat. Masz również możliwość, żeby skrócić z 50 do 10 lat okres przechowywania dokumentacji pracowniczej osób, które zatrudniłeś w latach 1999–2018.

Abyś mógł przechowywać przez 10 lat dokumenty pracowników, których zatrudniłeś w latach 1999–2018, złóż do ZUS oświadczenie (ZUS OSW) o zamiarze przekazania raportów informacyjnych. Potem w ciągu roku przekaż do ZUS raport informacyjny (ZUS RIA) za każdego pracownika, którego zatrudniłeś w latach 1999–2018. Jeśli rozwiążesz stosunek pracy z pracownikiem po 2018 r., przekaż do ZUS raport informacyjny wraz z dokumentem wyrejestrowującym z ubezpieczeń.

Oświadczenie o zamiarze przekazania raportów informacyjnych możesz złożyć w wybranym przez siebie terminie. To, czy złożysz to oświadczenie, zależy od Ciebie. Możesz podjąć decyzję w dowolnym momencie.

Możesz także wycofać złożone oświadczenie, ale tylko zanim złożysz pierwszy raport informacyjny. Jeśli wycofasz oświadczenie, to automatycznie zrezygnujesz ze skróconego okresu przechowywania akt pracowniczych. Oznacza to, że będziesz przechowywać je przez 50 lat.

Ważne
Jeżeli złożysz oświadczenie o zamiarze przekazania raportów informacyjnych i przynajmniej jeden raport informacyjny, to nie wycofasz już oświadczenia. Będziesz więc składać raporty informacyjne za wszystkich ubezpieczonych zatrudnionych przez Ciebie w latach 1999–2018.

Więcej informacji na stronie www.zus.pl oraz www.e-akta.gov.pl

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu