Zasady realizacji programów rynku pracy w 2024 roku.
Uwagi ogólne dotyczące finansowych form wsparcia:- Informacje o naborze wniosków lub jego wstrzymaniu zamieszczamy na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni (PUP) w poszczególnych zakładkach dotyczących form aktywizacji.
- Zasady realizacji programów mogą ulec zmianie w przypadku zmiany przepisów lub pozyskania przez PUP dodatkowych środków na zadania w 2024 roku.
- Zachęcamy do składania wniosków w wersji elektronicznej opatrzonych podpisem elektronicznym, czy składanych przy użyciu profilu zaufanego.
- Informacja o aktualnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, dostępna jest na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni w zakładce Rynek pracy/Stawki, kwoty, wskaźniki.
- Informacja o aktualnej wysokości stypendium, dostępna jest na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni w zakładce Rynek pracy/Stawki, kwoty, wskaźniki.
1. Dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej
Wnioski rozpatrywane będą na podstawie kryteriów oceny zawartych w regulaminie dotyczącym tej formy wsparcia, zawartym na stronie PUP w Gdyni Dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej | WORTAL (praca.gov.pl), a przyznawanie dofinansowania uzależnione będzie od uzyskanej punktacji i dostępnych środków.Nabór wniosków o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, rozpocznie się od 08.03.2024 r. od godz. 08:00,
Uwaga! Dotacja może zostać przeznaczona jedynie na zakupy niezbędne do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Kalkulacje planowanych wydatków będą każdorazowo oceniane pod względem racjonalności i celowości wydatkowania środków publicznych.
Maksymalna wysokość dotacji nie może przekroczyć kwoty 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
2. Szkolenia
W 2024 roku planujemy realizację szkoleń indywidualnych i grupowych.Wnioski na szkolenia indywidualne przyjmowane są w trybie ciągłym i oceniane zgodnie z zasadami zawartymi w regulaminie dotyczącym tej formy wsparcia, a otrzymanie skierowania uzależnione będzie od dostępności środków przeznaczonych na ten cel. Finansowanie kosztów szkoleń indywidualnych realizowane jest do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia.
Szkolenia grupowe wynikać będą z bieżących potrzeb rynku pracy, a informacja o nich dostępna będzie w planie szkoleń zamieszczonym na stronie PUP w Gdyni Szkolenia i bony szkoleniowe | WORTAL (praca.gov.pl). Informacje dotyczące terminów naborów na poszczególne szkolenia grupowe i warunków jakie muszą spełniać kandydaci, podawana będzie na stronie PUP w Gdyni. Uczestnikowi za udział w szkoleniu przysługuje stypendium wypłacane przez PUP.
3. Finansowanie kosztów postępowania nostryfikacyjnego lub kosztów postępowania dotyczącego potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie
Finansowanie opłaty za postępowanie nostryfikacyjne lub mające na celu uznanie ukończenia studiów na określonym poziomie, realizowane jest maksymalnie do wysokości 50% wynagrodzenia profesora.Finansowanie tej formy wsparcia realizowane będzie w trybie ciągłym, do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel.
4. Studia podyplomowe
Nabór na tę formę wsparcia rozpocznie się od 15.01.2024 r.Wnioski rozpatrywane będą w oparciu o zapisy zawarte w obowiązującym regulaminie, a finansowanie realizowane jest maksymalnie do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia oraz uzależnione będzie od dostępności środków przeznaczonych na ten cel. Uczestnikowi za udział w programie studiów, przysługuje stypendium wypłacane przez PUP.
5. Staże
Celem stażu jest praktyczne przygotowanie osoby, głównie niemającej doświadczenia, do wykonywania pracy w rzeczywistych warunkach firmy bez nawiązywania z pracodawcą stosunku pracy.Nabór wniosków realizowany jest w trybie ciągłym.
Staże organizowane będą na okres od 3 do 6 miesięcy.
Stażyście za okres stażu przysługuje stypendium wypłacane przez PUP.
Rozpoczęcie stażu możliwe jest pod warunkiem zawarcia umowy pomiędzy PUP i organizatorem stażu.
6. Prace interwencyjne
Wsparcie dla firm, polegające na refundacji pracodawcy lub przedsiębiorcy części kosztów zatrudnienia skierowanej przez PUP osoby bezrobotnej, na podstawie podpisanej z PUP umowy.Nabór wniosków realizowany jest w trybie ciągłym.
Rozpoczęcie prac interwencyjnych możliwe jest pod warunkiem zawarcia umowy pomiędzy PUP i pracodawcą.
Refundacja wynosi ok. 1700 zł/m-c i może być dokonywana przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
7. Bon na zasiedlenie
Forma wsparcia skierowana do osób do 30 roku życia, które podejmują, poza miejscem dotychczasowego zamieszkania, zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub rozpoczynają działalność gospodarczą, jeżeli:- wynagrodzenie lub przychód wynosić będzie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę brutto miesięcznie oraz osoby te podlegać będą z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym;
- odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której osoba zamieszka w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie;
- okres zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalność wynosić będzie co najmniej 6 miesięcy.
Maksymalna kwota bonu na zasiedlenie to 200% przeciętnego wynagrodzenia.
8. Prace społecznie użyteczne
Organizowane są przez gminę, a wykonywane w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej lub organizacjach, instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub działalnością na rzecz społeczności lokalnej.Odbywać się mogą w wymiarze do 10 godzin tygodniowo.
Uczestnikami mogą być osoby bezrobotne nieposiadające prawa do zasiłku, korzystające jednocześnie ze świadczeń pomocy społecznej, które za wykonaną pracę otrzymają miesięcznie do 436 zł.
9. Doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy
To forma wsparcia dla firm planujących zatrudnienie nowego pracownika, któremu trzeba wyposażyć lub doposażyć stanowisko pracy.O refundację mogą ubiegać się przedsiębiorcy prowadzący działalność min. 6 miesięcy, mający siedzibę lub przewidujący miejsce pracy dla skierowanego bezrobotnego w Gdyni lub Sopocie.
Nabór wniosków o refundację kosztów doposażenia lub wyposażenia miejsca pracy, rozpocznie się 08.03.2024 od godz. 08:00.
Wnioski o tę formę rozpatrywane będą w oparciu o kryteria zawarte w obowiązującym regulaminie, a wsparcie może być udzielone pod warunkiem zawarcia umowy PUP z pracodawcą.
Maksymalna wysokość refundacji nie może przekroczyć kwoty 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
10. Roboty publiczne
To zatrudnienie bezrobotnego w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przy wykonywaniu prac organizowanych przez powiaty, gminy, organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się problematyką ochrony środowiska, kultury, oświaty, kultury fizycznej i turystyki, opieki zdrowotnej, bezrobocia oraz pomocy społecznej, a także spółki wodne i ich związki, jeżeli prace te są finansowane lub dofinansowane ze środków samorządu terytorialnego, budżetu państwa, funduszy celowych, organizacji pozarządowych, spółek wodnych i ich związków;Wsparcie dla organizatora robót publicznych obejmuje zwrot części kosztów zatrudnienia skierowanej przez PUP osoby bezrobotnej.
11. Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) - wsparcie dla pracowników i pracodawców
Środki Funduszu przeznaczone są na finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.Priorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy
1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
7. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
8. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
W związku ze zmianą przepisów i koniecznością dostosowania niezbędnych dokumentów, zmianie ulega termin naboru wniosków.
Nabór wniosków składanych w oparciu o powyższe priorytety będzie 21.02.2024 od godz. 08:00 do godz. 15:00.
Priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS wynikające z decyzji Rady Rynku Pracy
A. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
B. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
C. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
D. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
Nabór wniosków składanych w oparciu priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS wynikające z decyzji Rady Rynku Pracy, ogłoszony zostanie w późniejszym terminie.
Wszystkie wnioski składane na tę formę wsparcia rozpatrywane będą w oparciu o kryteria zawarte w obowiązującym regulaminie, a środki przyznawane po zawarciu umowy.
W ramach KFS możliwe jest sfinansowanie:
- do 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika;
- do 100% kosztów kształcenia ustawicznego – jeśli wnioskodawca jest mikroprzedsiębiorcą, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Realizacja pozostałych finansowych form wsparcia zostaje zawieszona.
Uwaga !
W przypadku zainteresowania pracodawców lub osób bezrobotnych realizacją niewymienionej w Zasadach formy wsparcia, możliwe jest podjęcie decyzji o jej uruchomieniu, pod warunkiem posiadania środków.