Pośrednictwo pracy

Pośrednictwo pracy

Czym jest pośrednictwo pracy?

Pośrednictwo pracy jest jedną z podstawowych usług rynku pracy, realizowaną przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy na rzecz poszukujących pracy oraz pracodawców.

Jeżeli jesteś osobą szukającą pracy to w ramach usługi możesz uzyskać informacje o ofertach pracy, organizowanych giełdach i targach pracy, a także możliwościach skorzystania z innej pomocy oferowanej przez urząd w sytuacji, gdy twoje potrzeby są większe niż oferuje to pośrednictwo pracy.

Jeżeli jesteś pracodawcą to w ramach pośrednictwa pracy możesz skorzystać z pomocy urzędu w poszukiwaniu pracowników. W ramach tej pomocy uzyskasz wsparcie w przygotowaniu oferty pracy, a także jej upowszechnieniu, doborze odpowiednich kandydatów, którzy następnie zostaną skierowani do ciebie na rozmowę. Na życzenie, w ramach realizacji usługi, urząd może zorganizować dla ciebie giełdę pracy lub zaprosić cię do wzięcia udziału jako wystawca w organizowanych targach pracy.

Jakiego typu pomoc w ramach usługi oferuje urząd?

W ramach usługi pośrednictwa pracy urzędy pracy realizują szereg zadań na rzecz swoich klientów – bezrobotnych, poszukujących pracy i pracodawców.

Najważniejszymi działaniami podejmowanymi w ramach usługi jest pozyskiwanie od pracodawców ofert pracy, które następnie upowszechniane są do publicznej wiadomości w siedzibach urzędów i w Centralnej Bazie Ofert Pracy, a także poprzez inne środki masowego przekazu.

Przyjęcie oferty pracy i jej upowszechnienie wiąże się z koniecznością zapewnienia przez urząd odpowiedniego kandydata na zgłoszone miejsce pracy. Pracownicy urzędu realizujący zadania w ramach usługi z jednej strony udzielają pomocy bezrobotnym i poszukującym pracy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia poprzez przekazywanie informacji o ofertach pracy i kierowanie ich do pracodawców na rozmowę kwalifikacyjną, z drugiej udzielają pomocy pracodawcom w pozyskaniu odpowiednich pracowników kierując osoby, które najlepiej spełniają wymagania zgłoszone w ofercie pracy.

Pracownicy urzędu inicjują i organizują spotkania bezrobotnych i poszukujących pracy z pracodawcami w ramach giełd i targów pracy.

Ważnym zadaniem jest również informowanie klientów o aktualnej sytuacji i przewidywanych zmianach na lokalnym rynku pracy oraz przekazywanie osobom bezrobotnym informacji o przysługujących im prawach i obowiązkach wynikających z rejestracji w urzędzie.

Kto i w jaki sposób może skorzystać z pośrednictwa pracy?

Z usługi pośrednictwa pracy może skorzystać każdy gdyż jest ono świadczone dla osób zarejestrowanych i niezarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy, w tym obywateli państw EOG, pracodawców krajowych oraz pracodawców z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej i innych państw jeżeli na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi obywatele tych państw mogą korzystać ze swobody przepływu osób.

Jakich korzyści dostarcza usługa?

Pośrednictwo pracy jest świadczone wszystkim zainteresowanym bezpłatnie zgodnie z zasadami:
  • dostępności usługi dla poszukujących pracy oraz dla pracodawców;
  • dobrowolności – oznaczającej wolne od przymusu korzystanie z usługi;
  • równości – oznaczającej obowiązek udzielania wszystkim bezrobotnym i poszukującym pracy pomocy w znalezieniu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie lub orientację seksualną;
  • jawności – oznaczającej, że każde wolne miejsce pracy zgłoszone do urzędu pracy jest podawane do wiadomości bezrobotnym i poszukującym pracy.

Podstawa prawna


Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Pośrednictwo pracy

Ważne informacje!

Informujemy, że numerki do Pośrednictwa Pracy są wydawane w godz. 8:00 – 14:00.

Doradcy Klienta Indywidualnego obsługują osoby bezrobotne oraz poszukujące pracy zgodnie z następującym podziałem alfabetycznym:


Informujemy, że od 04.11.2024 zmienia się podział stanowisk według nazwiska Klienta:
 
Nr stanowiska Pierwsze litery nazwiska osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy Nr telefonu
e-mail
Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni, ul. Kołłątaja 8, Gdynia
10 A - CYR 58 776 12 68
stanowisko10@pupgdynia.pl
11 CYS - GÓP 58 776 12 31
stanowisko11@pupgdynia.pl
12 GÓR - KEI 58 776 12 32
stanowisko12@pupgdynia.pl
13 KEJ - KUŚ 58 776 12 33
stanowisko13@pupgdynia.pl
14 KUT - MAŚ 58 776 12 34
stanowisko14@pupgdynia.pl
eures@pupgdynia.pl
23 MAT - MUR 58 776 12 44
stanowisko23@pupgdynia.pl
24 MUS - POT 58 776 12 45
stanowisko24@pupgdynia.pl
25 POU - SOF 58 776 12 46
stanowisko25@pupgdynia.pl
26 SOG - WAP 58 776 12 47
stanowisko26@pupgdynia.pl
27 WAR - Ż 58 776 12 48
stanowisko27@pupgdynia.pl
28 Osoby do 30 roku życia
A-MAŚ
58 776 12 49
b.huszcza@pupgdynia.pl
Punkt Obsługi Mieszkańców Sopotu, Aleja Niepodległości 749, Sopot
1 A - Ł 58 521 38 96
sopot1@pupgdynia.pl
2 M - Ż 58 521 38 95
sopot2@pupgdynia.pl
 
Obsługa klientów odbywa się po uprzednim pobraniu przez nich numerka z dyspozytora, umieszczonego na parterze budynku obok informacji.

Informacja dotycząca ofert pracy publikowanych na stronie tut. Urzędu

W przypadku tzw. „zamkniętych ofert pracy"  tj. takich, w których nie podano nazwy i adresu pracodawcy, a kontakt z pracodawcą możliwy jest poprzez Urząd – nadsyłane CV przez spełniających kryteria oferty kandydatów do pracy powinno być opatrzone klauzulą:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w moim CV dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji oraz do przekazania CV pracodawcy".

Informacje o aktualnych miejscach pracy zamieszczane są w internetowej bazie danych (www.oferty.praca.gov.pl lub www.gdynia.praca.gov.pl), na ogólnodostępnych tablicach ogłoszeń i na stanowiskach pośredników pracy w siedzibie PUP w Gdyni. Informacje w sprawie ofert pracy można również uzyskać telefonicznie.

Istnieje możliwość wydruku ofert pracy będących w dyspozycji tutejszego Urzędu za pomocą
INFOKIOSKÓW znajdujących się na każdym piętrze Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni.


Infokiosk
 

Uwaga
Odmowa przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy bądź innej formy pomocy (np. staż, szkolenie)  - w stosunku do osób bezrobotnych odmowa bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ww. Ustawie lub poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy skutkuje pozbawieniem statusu bezrobotnego  - od dnia odmowy na okres:
  • 120 dni w przypadku pierwszej odmowy 
  • 180 dni w przypadku drugiej odmowy (w trakcie kolejnej rejestracji)                                  
  • 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy.
Odpowiednia praca - zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - oznacza zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe lub może je wykonywać po uprzednim szkoleniu albo przygotowaniu zawodowym dorosłych, a stan zdrowia pozwala mu na ich wykonywanie oraz łączny czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem środkami transportu zbiorowego nie przekracza 3 godzin, za wykonywanie których osiąga miesięczne wynagrodzenie brutto, w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Menu nawigacji