„Gwarancje dla młodzieży" to program wsparcia młodych na rynku pracy. Gwarancje są częścią „Pakietu na rzecz zatrudnienia młodzieży" wypracowanego przez Komisję Europejską.
Adresowane są do 4 grup:
- osób w wieku 15-17 lat, które przerwały naukę;
- osób w wieku 18-29 lat, które nie są zatrudnione, nie uczą się i nie doszkalają, w tym również osób wymagających szczególnego wsparcia;
- osób w wieku 18-29 lat zarejestrowanych jako bezrobotni, w tym również studentów zaocznych i wieczorowych;
- absolwentów szkół i uczelni, pozostających bez pracy w okresie 48 miesięcy po ukończeniu edukacji oraz bezrobotnych w wieku 18-29 lat w zakresie wsparcia przedsiębiorczości.
Zgodnie z założeniami do programu, w ramach Gwarancji dla młodzieży wymienione grupy młodych ludzi otrzymają: dobrej jakości ofertę zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu, stażu, inną formę pomocy prowadzącą do aktywizacji zawodowej lub podjęcia działalności gospodarczej w ciągu czterech miesięcy od momentu utraty pracy lub zakończenia kształcenia formalnego.
Ze szczegółowymi informacjami można się zapoznać na stronie internetowej programu
Publikowane są na niej informacje dotyczące:
- programu „Gwarancje dla młodzieży" – opis programu, dane statystyczne związane z realizacją programu oraz dokumenty programowe,
- oferty dla młodzieży, pogrupowanej w trzy bloki tematyczne: rozpocznij pracę lub podejmij działalność gospodarczą, podnieść kompetencje zawodowe, skorzystaj z aktywizacji w ramach projektów
- realizatorów programu – zadań realizowanych w ramach programu przez: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Morski Instytut Rybacki, Urzędy Pracy, Ochotnicze Hufce Pracy, Partnerów Rynku Pracy, Bank Gospodarstwa Krajowego.
Strona „Gwarancje dla młodzieży" grupuje informacje o ofercie dla młodzieży realizowane i finansowane z różnych źródeł – zarówno Funduszu Pracy, jak i środków Unii Europejskiej (w ramach konkursów realizowanych centralnie przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i regionalnie przez Wojewódzkie Urzędy Pracy w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 oraz projektów realizowanych przez Urzędy Pracy i Ochotnicze Hufce Pracy).
Strona zawiera również informacje istotne dla podmiotów, które zaangażowane będą w realizację projektów.
Oprócz treści centralnych na stronie zamieszczono przekierowania do stron Wojewódzkich Urzędów Pracy i innych podmiotów zaangażowanych w realizację programu.