Szanowni Państwo
informujemy, że 18.02.2025 r. od godziny 8.00 do 15.00 przyjmujemy wnioski o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach środków KFS, które wpisują się w następujące priorytety:
- wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie;
- wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy;
- wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku;
- poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy;
- promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej;
- wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy;
- wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych;
- rozwój umiejętności cyfrowych;
- wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Wyjaśnienia do ww. priorytetów zamieszczone są w zakładce KFS 2025
Wysokość posiadanych środków: 2.359.960,00 zł.
Wnioski wraz z załącznikami wymienionymi we wniosku, można składać:
- osobiście w pokoju 106 (I piętro),
- za pośrednictwem operatora pocztowego (decyduje data wpływu do Urzędu),
UWAGA: Wniosek złożony w formie papierowej musi być podpisany przez pracodawcę lub osobę upoważnioną do reprezentowania pracodawcy. W przypadku gdy, wniosek podpisuje osoba niewymieniona w dokumentach rejestracyjnych pracodawcy, do wniosku musi zostać dołączone pełnomocnictwo, dla tej osoby.
Uwaga: pełnomocnictwo należy przedłożyć w oryginale lub w postaci potwierdzonej kopii za zgodność z oryginałem przez osobę lub osoby udzielające pełnomocnictwa (tj. osobę lub osoby uprawnione do reprezentacji pracodawcy). Podpis lub podpisy osób uprawnionych do występowania w obrocie prawnym w imieniu pracodawcy muszą być czytelne lub opatrzone pieczątkami imiennymi. - drogą elektroniczną, za pośrednictwem:
- elektronicznej skrzynki ePUAP Urzędu: /PUP_Gdynia/SkrytkaESP,
- na adres do e-Doręczeń elektronicznych (ADE): AE:PL-26704-41464-HCRAA-29,
- poprzez platformę praca.gov.pl w zakładce: usługi elektroniczne – wnioski o usługi i świadczenia z urzędu – wnioski pozostałe – Pismo do urzędu (PSZ-PU).
UWAGA:
- wniosek w formie elektronicznej musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, lub uwierzytelniony w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralności weryfikowanych danych w postaci elektronicznej. W przypadku gdy wniosek podpisuje osoba niewymieniona w dokumentach rejestracyjnych pracodawcy, do wniosku musi zostać dołączone pełnomocnictwo, dla tej osoby.
Uwaga: pełnomocnictwo musi być opatrzone podpisem elektronicznym przez osoby wymienione do reprezentacji w dokumentach rejestracyjnych, - w przypadku złożenia wniosku w formie elektronicznej, pracodawca lub osoba upoważniona, o której mowa w ust. 1) powyżej, chcąc otrzymać korespondencję w tożsamej formie zobowiązany jest wyrazić zgodę na doręczanie korespondencji drogą elektroniczną. W przypadku niewyrażenia zgody, odpowiedź zostanie przesłana za pośrednictwem operatora pocztowego,
- w przypadku gdy wniosek składa inna osoba niż wymieniona powyżej, należy załączyć pełnomocnictwo dla tej osoby do składania dokumentów, zgodnie z wymogami określanymi w ust. 1). Dodatkowo w przypadku gdy Pracodawca chce otrzymywać korespondencje w tożsamej formie na adres elektroniczny osoby przesyłającej wniosek zobowiązany jest wyrazić taką zgodę. W przypadku niewyrażenia zgody odpowiedź zostanie przesłana za pośrednictwem operatora pocztowego.
Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy, składa w Urzędzie wniosek, który obejmuje jedną formę kształcenia (np. jedno szkolenie bądź jedne studia podyplomowe). Do wniosku załącza wszystkie wymienione w nim załączniki i dokumenty.
Wniosek nie będzie podlegał rozpatrzeniu jeżeli zostanie złożony:
- poza ogłoszonym terminem,
lub
- bez:
- załączników nr 3, 4, 5 wskazanych we wniosku,
Uwaga: W przypadku, gdy Pracodawca nie jest przedsiębiorcą, składa również podpisany załącznik nr 3 i 4, z adnotacją ”nie dotyczy”, - kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności - w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
- wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
- załączników nr 3, 4, 5 wskazanych we wniosku,
UWAGA:
- Dofinansowaniem objęte będą wnioski do wysokości środków będących w dyspozycji Urzędu, zaczynając od wniosków, które uzyskały najwyższą liczbę punktów.
- Wnioski oceniane będą na podstawie poniższych kryteriów, zgodnie z punktacją wskazaną w karcie oceny wniosku, zamieszczonej na stronie internetowej Urzędu):
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy.
Zgodność ww. kompetencji oceniana będzie na podstawie Barometru Zawodów na rok 2025 dla Gdyni i Sopotu lub województwa pomorskiego. Pracodawca wnioskujący o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż siedziba Urzędu, wskazuje Barometr Zawodów na rok 2025 właściwy dla miejsca wykonywania pracy. - plan dotyczący dalszego zatrudniania/prowadzenia działalności osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- wysokość kosztu usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z wysokością kosztów podobnych usług dostępnych na rynku.
Za porównywalny uznany zostanie koszt niższy lub równy średniej cenie rynkowej usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania.
Średnia cena rynkowa ustalana będzie w oparciu o ceny osobogodziny, na podstawie średniej arytmetycznej kosztów realizacji danej formy kształcenia ustawicznego. Urząd przy wyliczaniu średniej ceny rynkowej weźmie pod uwagę ofertę cenową wybranego realizatora oraz dwóch pozostałych, potencjalnych realizatorów zaplanowanego kształcenia. W przypadku gdy rozeznanie to budzi wątpliwość, Urząd dokona rozeznania cen we własnym zakresie.
W sytuacji, gdy wskazany przez Wnioskodawcę realizator kształcenia ustawicznego jest monopolistą i nie ma możliwości ustalenia średniej ceny rynkowej, dotyczącej kształcenia w danym zakresie, wskazane we wniosku koszty uznane zostaną za porównywalne ze średnią ceną rynkową; - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego.
Urząd uwzględni podczas oceny certyfikaty jakości jeżeli Wnioskodawca: dołączy do wniosku kopię takiego dokumentu, potwierdzoną za zgodność z oryginałem, lub wskaże we wniosku, gdzie w formie elektronicznej publikowana jest informacja o tym, że dany realizator kształcenia ustawicznego posiada wskazany przez Wnioskodawcę certyfikat jakości; - finansowanie kształcenie ustawiczne w okresie trzech lat poprzedzających dzień złożenia wniosku
- koszt szkolenia na osobę;
Wnioski oceniane będą na podstawie kryteriów i punktacji wskazanej w karcie oceny.
Zachęcamy do składania wniosków!