Informacja starosty

Print Drukuj

Procedura uzyskania informacji starosty w PUP Gdynia

  1. Pracodawca składa w powiatowym urzędzie pracy (właściwym ze względu na główne miejsce wykonywania pracy) ofertę pracy (druk do pobrania w załącznikach) na stanowisko, na którym zamierza zatrudnić cudzoziemca z zaznaczeniem potrzeby uzyskania powyższej informacji,
  2. Powiatowy Urząd Pracy:
  • przyjmuje ofertę, dokonuje analizy wymagań stawianych kandydatom i niezwłocznie sprawdza, czy wśród osób zarejestrowanych w urzędzie są kandydaci spełniający wymagania określone w ofercie,
  • informuje Pracodawcę o liczbie kandydatów spełniających wymagania określone w ofercie pracy oraz uzgadnia z nim gdzie i w jakim terminie będą kierowane osoby w celu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej,
  • dokonuje analizy wysokości proponowanego wynagrodzenia w odniesieniu do wysokości wynagrodzenia w takim samym lub porównywalnym zawodzie lub rodzaju pracy,
  • wydaje informację w terminie nie dłuższym niż 14 dni od złożenia oferty pracy, jeżeli z analizy rejestrów bezrobotnych i poszukujących pracy nie wynika, że istnieje możliwość zorganizowana rekrutacji, lub nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia oferty w przypadku organizowania rekrutacji wśród bezrobotnych i poszukujących pracy. W informacji starosty określa czy wymagania stawiane kandydatom nie są zawyżone lub zaniżone oraz w przypadku przeprowadzania rekrutacji czy powody nieprzyjęcia kandydatów do pracy są uzasadnione.

Informacja starosty a wymóg posługiwania się przez kandydatów do pracy językiem obcym

W przypadku starania się o wydanie ,,informacji starosty'' potrzebnej w procedurze uzyskania  zezwolenia na pracę lub pobyt i pracę oraz zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca w Polsce (inaczej tzw. testu rynku pracy) wymóg znajomości języka obcego na stanowiskach prostych tj. praczka, pracownik gospodarczy, osoba sprzątająca, oraz w branży budowlanej, przemysłowej, handlowej, czy stoczniowej zamieszczany w składanych do tut. Urzędu Pracy ofertach pracy uznawany jest za niezasadny. Każde zgłaszane zapotrzebowanie analizowane jest indywidualnie pod kątem zasadności wymogów stawianych kandydatom do pracy. Skoro praca wykonywana jest w Polsce uznaje się, że podstawowym językiem komunikacji powinien być język polski. Szczególnie dotyczy to stanowisk robotniczych, na których pracownicy: nie wyjeżdżają za granicę, nie obsługują programów komputerowych redagowanych w obcych językach, nie współpracują z zagranicznymi kontrahentami itp. Ponadto znajomość języka polskiego należy uznać za istotny czynnik integracji, także osób spoza Polski. W związku z tym, prosimy o zamieszczanie w składanych ofertach tylko tych wymogów, które faktycznie są niezbędne dla właściwego wykonywania pracy na danym stanowisku.

Warto pamiętać!

  • W toku postępowania związanego z wydaniem informacji starosty nie są brane pod uwagę wskazane w ofercie wymagania, jeśli są one zaniżone lub zawyżone w stosunku do pracy, którą cudzoziemiec ma wykonywać.
  • Jeśli z analizy rejestrów bezrobotnych i poszukujących pracy wynika możliwość pozyskania co najmniej jednego odpowiedniego kandydata spełniającego wymagania określone w ofercie pracy, a podmiot składający ofertę, bez uzasadnionych przyczyn, nie wyrazi zgody na skierowanie takiego kandydata lub nie przyjmie go do pracy, w sporządzanej informacji powiatowy urząd pracy stwierdza możliwość zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi. W takim przypadku pracodawca nie będzie mógł ubiegać się o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na prace sezonową.
  • W przypadku gdy specyfika pracy wykonywanej przez cudzoziemca nie pozwala na wskazanie głównego miejsca jej wykonywania, informację wydaje starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi.

 
01.07.2018 r. wszedł w życie ministerialny wykaz zawodów, w przypadku których wojewoda wydaje zezwolenie na prace bez konieczności uzyskania informacji starosty.

Wojewoda Pomorski ogłosił wykaz zawodów, w stosunku do których wydanie zezwolenia na pracę nie wymaga uzyskania informacji Starosty. Poniżej przedstawione zostały zawody zwolnione dla Gdyni oraz Sopotu:

  1. Kucharz - kod zawodu 512001
  2. Zbrojarz - kod zawodu 711404
  3. Glazurnik - kod zawodu 712202
  4. Malarz-lakiernik konstrukcji i wyrobów metalowcy - kod zawodu 713207 
  5. Spawacz - kod zawodu 721204
  6. Monter kadłubów okrętowych - kod zawodu 721402
  7. Monter konstrukcji stalowych - kod zawodu 721404 
  8. Szlifierz metali - kod zawodu 722312
  9. Kierowca ciągnika siodłowego - kod zawodu 833202


Więcej informacji:


http://edziennik.gdansk.uw.gov.pl/WDU_G/2017/3359/akt (pdf, 141 KB)

Załączniki

Wzór zgłoszenia wolnego miejsca pracy
Wzór zgłoszenia wolnego miejsca pracy.pdf 341 KB
Informacje o publikacji dokumentu


Zezwolenia na pracę sezonową

Print Drukuj

Procedura uzyskania zezwolenia na pracę sezonową w PUP Gdynia

 

Zezwolenie na pracę sezonową  można uzyskać dla cudzoziemca który:

  • przebywa poza granicami Polski i zamierza wjechać na terytorium RP na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy sezonowej lub w ramach ruchu bezwizowym,
  • przebywa na terytorium Polski i posiada dokument pobytowy uprawniający do podjęcia pracy.
Podmiot, który chce zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową składa wniosek w urzędzie właściwym ze względu na siedzibę lub miejsca pobytu stałego (dotyczy osób fizycznych) osobiście w siedzibie urzędu (w przypadku PUP Gdynia od poniedziałku do piątku w godzi. 8:00-15:00, pok. 114) lub drogą elektroniczną poprzez stronę praca.gov.pl.

Kompletny wniosek musi zwierać:

  • wypełniony wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową,
  • ważny dowód osobisty lub ważny dokument podróży podmiotu powierzającego wykonywanie pracy (jeśli podmiotem powierzającym pracę jest osoba fizyczna) – do wglądu,
  • kopię wszystkich wypełnionych stron z ważnego dokumentu podróży cudzoziemca, którego dotyczy wniosek, a w przypadku gdy cudzoziemiec nie posiada ważnego dokumentu podróży i nie ma możliwości jego uzyskania - kopię innego ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość cudzoziemca. Jeżeli cudzoziemiec nie przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej należy przedstawić kopię stron dokumentu podróży z danymi osobowymi cudzoziemca),
  • w przypadku gdy cudzoziemiec przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej należy przedstawić kopię ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • dowód wpłaty (zawierający dane cudzoziemca którego dotyczy opłata),
  • informację starosty wydaną nie wcześniej niż 180 dni przed dniem złożenia wniosku (jeśli jest wymagana – zwolnienie z obowiązku w przypadku obywateli państw „oświadczeniowych" tj.: Ukrainy, Armenii, Mołdawii, Gruzji, Rosji oraz Białorusi),
  • dokumenty potwierdzające spełnianie przez cudzoziemca wymagań określonych w informacji starosty (przetłumaczone na języka polski),
  • w przypadku gdy podmiotem powierzającym pracę jest agencja pracy tymczasowej do wniosku należy dołączyć dokument sporządzony przez pracodawcę użytkownika potwierdzający uzgodnienia dotyczące pracy skierowanego cudzoziemca.

Procedura wydania zezwolenia na pracę sezonową (dla cudzoziemca przebywającego za granicą).

  • Pracodawca składa wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową do Powiatowego Urzędu Pracy wraz z wymaganymi załącznikami.
  • Urząd weryfikuje wniosek i jeśli nie zawiera on nieprawidłowości – wpisuje go do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej (w przypadku braków pracodawca wzywany jest do ich uzupełnienia w wyznaczonym terminie).
  • Pracodawca otrzymuje zaświadczenie o dokonaniu wpisu, które przekazuje cudzoziemcowi.
  • Na podstawie ww. zaświadczenia cudzoziemiec stara się o wydanie wizy w polskim konsulacie w kraju swojego zamieszkania.
  • Po zgłoszeniu się cudzoziemca do pracodawcy w celu wykonywania pracy sezonowej pracodawca składa oświadczenie o wjeździe cudzoziemca w powiatowym urzędzie pracy wraz z kopią paszportu.
  • Urząd wydaje  zezwolenie na pracę sezonową.
  • Jeżeli wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową został wpisany do ewidencji wniosków, postępowanie w tej sprawie ulega umorzeniu z mocy prawa, jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy nie przedstawił kopii ważnego dokumentu uprawniającego cudzoziemca do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
    • po upływie 120 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego we wpisie do ewidencji wniosków lub
    • w dniu upływu terminu zakończenia pracy określonego we wpisie do ewidencji wniosków, lub
    • w dniu 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym cudzoziemiec miał wykonywać pracę.

Procedura wydania zezwolenia na pracę sezonową dla cudzoziemca przebywającego w Polsce.

  • Pracodawca składa wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową do Powiatowego Urzędu Pracy wraz z wymaganymi załącznikami.
  • Urząd weryfikuje wniosek i jeśli nie zawiera on nieprawidłowości wydaje zezwolenie na pracę sezonową (w przypadku braków pracodawca wzywany jest do ich uzupełnienia w wyznaczonym terminie).

Ważne

Zezwolenie na pracę sezonową wydaje się na czas określony, który nie może być dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym (okres pobytu na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy sezonowej liczony jest od dnia pierwszego wjazdu na terytorium państw obszaru Schengen w danym roku kalendarzowym).

Zezwolenie mogą uzyskać jedynie pracodawcy prowadzący działalność w sektorach uznanych za sezonowe określonych w Rozporządzeniu  Ministra Rodziny, Pracy I Polityki Społecznej w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca.
Zezwolenie można uzyskać dla obywateli wszystkich państw trzecich.

Od decyzji w sprawie zezwolenia na pracę sezonową stornie służy odwołanie do ministra właściwego do spraw pracy.

Terminy

Powiatowy urząd pracy wydaje zezwolenie w terminie:
  • 7 dni roboczych - w sprawach niewymagających postępowania wyjaśniającego,
  • nie dłuższym niż 30 dni - w sprawach wymagających postępowania wyjaśniającego.
Terminy liczone są od dnia złożenia kompletnego wniosku.

Opłata

Opłatę w wysokości 30 zł za złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową lub jego przedłużenie należy wpłacić na konto nr 35 1020 1811 0000 0702 0318 0908 z dopiskiem: "Zezwolenie na pracę sezonową - imię i nazwisko cudzoziemca, nr paszportu lub data urodzenia".
Informacje o publikacji dokumentu